Yukarı Çık
Bildirimler
Şu anda, yeni bir bildirim mevcut değil!

Yeni bildirim olduğu zaman tam olarak burada karşına çıkacak.

4 dakika okunma süresi

0 yorum

140

Glokom nedir?

admin

2 ay önce

Glokom nedir?

Glokom nedir? Glokom, göz tansiyonu olarak da tanımlanabilmektedir. Göz içi basıncının görme sinirine hasar verecek kadar yükselmesi ile oluşmaktadır. Bu durumun sonucunda hastada görme kaybı oluşmasına yol açmaktadır. Normal bir gözde sürekli olarak göz sıvısı üretilmektedir. Ayrıca bu sıvı dengeli bir şekilde emilerek boşaltılmaktadır. Bunun sonucunda ise göz içi basıncı normal bir düzeyde kalmaktadır. 20-21 mm Hg’nin altında yer alan göz tansiyonu normal kabul edilmektedir. Eğer bu seviyenin altında bir sonuç ortaya çıkıyorsa glokom hastalığı görülme ihtimali artmaktadır. Göz sıvısı üretildiğinde boşaltılması engellenirse göz içi basınç artmaya başlamaktadır ve glokom meydana gelmektedir.

Göz sıvısının kan damarlarına ulaşmasını sağlamakta olan kanalcıklarda normalde olmaması gereken bir tıkanıklık oluşmaktadır. Birikmeye başlayan sıvı ise git gide basıncı arttırmaktadır ve basınç, göz sinirine zarar vermektedir. Tedavi edilmez ise tamamen görme kaybı yaşanmasına neden olmaktadır.

Glokom Neden Olur?

‘’Glokom neden olur?’’ sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bir diğer deyişle göz tansiyonu olan glokom, göz içi basıncının artmasından kaynaklı oluşmaktadır. Bu hastalıkta göz sıvısı, gözün ön kamerasında birikmektedir. Drenaj kanalından dışarı akması gereken su, gözün ön kamerasında birikmekte ve göz içi basıncını yükseltmektedir. Sonucunda ise glokom meydana gelmektedir. Erkenden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun nedeni ise tedavi edilmez ise hastada görme kaybına yol açmasından kaynaklanmaktadır.

Glokomun nedenleri arasında miyopi, hipermetropi anormal optik sinir anatomisi, migren, steorid kullanımı yer almaktadır. Bununla birlikte daha önce göz ameliyatı geçirilmiş olması, diyabet, kornea incelmesi de glokomu ortaya çıkarabilmektedir.

Glokom Kimlerde Görülür?

Glokom kimlerde görülür? Glokom, göz sıvısının dışarı atılamamasından ve birikmesinden dolayı oluşmaktadır. Halk arasında göz tansiyonu olarak anılan bu hastalık ilerleyen dönemlerde görme kaybına yol açabilmektedir. Mutlaka erkenden tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biri olarak görülmektedir. Her hastada farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Hemen her yaştan insanda oluşabilen bir hastalık çeşididir. Ancak 40 yaş üzerinde olan hastalarda daha sık rastlandığı gözlemlenmektedir. Ayrıca özellikler ailesinde göz tansiyonu olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Bundan dolayı mutlaka yılda bir defa kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

GLOKOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

İzmir glokom belirtileri nelerdir? Bu hastalığa sahip olan kişilerde genelde herhangi bir belirti oluşmamaktadır. Ancak erken dönemde bazı hastalarda sabahları baş ağrısı oluşmaktadır. Ara ara bulanık görme yaşandığı, geceleri ışık etrafında halkalar görüldüğü, televizyon izlerken ağrı oluştuğu da söylenmektedir. Net bir belirtisi bulunmamaktadır ancak hastaların şikayetlerinin genelde bu yönde olduğu görülmektedir.

Glokom genelde ileri bir seviyeye ulaştığında ve belirgin bir görme kaybı yaşandığında anlaşılmaktadır. Aynı zamanda ailede glokom hastalığı olan birinin bulunması, migren, şeker hastalığı gibi durumlarda riski arttırmaktadır. Uzun süreli kortizon tedavisi, göz yaralanmaları gibi durumlarda yine riski arttıran durumlar arasında yer almaktadır.

İleri yaşlarda aniden ortaya çıkabilen dar açılı glokom, şiddetli göz ağrılarına neden olmaktadır. Ayrıca görme kaybı yaşanmasına, şişlik ve kızarıklığın meydana gelmesine yol açmaktadır. Acil tedavi edilmesi gereken bir durum olarak görülmektedir.

GLOKOM TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

İzmir glokom tedavi yöntemleri nelerdir? Tanı konulduktan sonra tamamen iyileşeceği söylenememektedir. Ancak uygun bir tedavi yöntemi ile kontrol altında tutulabilmektedir. Böylelikle hastada oluşabilen görme kaybının ilerlemesi engellenebilmektedir. İlk olarak göz içi basıncı düşüren ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Eğer herhangi bir düzelme görülmez ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Bazı hastalarda birden fazla cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Kısacası glokom tedavi yöntemleri hastanın durumuna göre değişim göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorumu sen yapmak ister misin?